חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

 ואנכי הסתר אסתיר

שתף את הפוסט

לעילוי נשמת האחים הקדושים יגל והלל יניב הי”ד

   1. החיבור הרעיוני בין תקופת ההסתר, המושיעה אסתר, באמצעות הסתרה.

   1. על הניגון ואפילו בהסתרה שכבש את העולם עם דברי הנחמה של רבי נחמן מברסלב זצ”ל.

   1. מנהג התחפושת והסתרת הזהות בפורים.

  וְאָנֹכִי הַסְתֵּר אַסְתִּיר פָּנַי בַּיּוֹם הַהוּא עַל כָּל הָרָעָה אֲשֶׁר עָשָׂה

  דברים לא יח

  “אסתר מן התורה מנין (דברים לא, יח) ואנכי הסתר אסתיר מרדכי מן התורה מנין דכתיב (שמות ל, כג) מר דרור ומתרגמינן מירא דכיא:

  מסכת חולין דף קלט :

  רש”י מפרש: הסתר אסתיר בימי אסתר יהיה הסתר פנים ומצאוהו צרות רבות ורעות.

  התקופה היא תקופת הסתר פנים, היא גזירת השמד שעמדה לכלות את עם ישראל, שהייתה להשמיד להרוג ולאבד את כל היהודים, הישועה היא על ידי אסתר המלכה, והצורה של הישועה היא באמצעות הסתרת דמותה במסירות נפש של ממש, הפסוק במגילת אסתר, שבה אסתר מתארת את הסיכון הגדול שהיא לוקחת בהתגלות הזהות שלה כיהודייה לפני המלך אחשורוש. במקור המילים, אסתר אומרת: “לך כנוס את כל היהודים הנמצאים בשושן וצומו עלי ואל תאכלו ואל תשתו שלשת ימים לילה ויום גם אני ונערותי אצום כן ובכן אבוא אל המלך אשר לא כדת וכאשר אבדתי אבדתי” במילים אלו, אסתר מתארת את המצוקה שהיא מרגישה לפני הכניסה לחצר המלך בו היא הולכת לגלות את זהותה שהוסתרה עד כה מה שמסכן את חייה ממלך שאת אשתו המלכה וושתי לפניה הרג ללא היסוס קל וחומר מלכה שהסתירה ממנו את זהותה, וכן את עמה שעליו בדיוק באותה עת עומדת גזירת שמד וכיליון, אסתר צמה ומתפללת לה’ להצלחה במשימתה, אבל גם מורה לכל היהודים בשושן לצום ולהתפלל עמה. משמעות הפסקה היא שאסתר לא מאמינה בהצלחתה האישית בלבד, אלא מאמינה שבאמצעות תפילה וצום, כל היהודים יכולים להצליח יחדיו במשימתם להגן על עם ישראל.

  המאבק הפנימי של אסתר בין הרצון להציל את עם ישראל והצלחה במשימתה לבין הרצון לשמור על זהותה היהודית, בו נתקלת ביום יום הוא המסירות נפש האמיתית של אסתר מעבר סיכון הנפשי שעמד עליה, הסיכון לאיבוד זהותה היהודית והרוחנית היה גדול יותר.
  זו הסיבה שהיא קרויה אסתר, זו הסיבה שהישועה בזמן הסתר פנים כזו, עם ישראל נושע באמצעות מסירות נפש בנושא של הסתרה.

  עם ישראל לא התייאש למרות מצב הסתר פנים זה, בגלל ירידה רוחנית והסתאבות מוסרית בסעודתו של מלך שכלי המקדש שימשו אותו בסעודתו, וצמים יחד עם אסתר עד לישועה הגדולה, מכיוון שאפי’ במצב הסתר פנים זהו מצב נסתר בו יש עדיין נוכחות אלוקית והשגחה אלוקית אם כי הסתר הפנים הוא עומק המרחק של הברואים מהבורא והיכולות שלו לגלותו שוב, מכיוון שמבחינת הבורא אין נסתר והכל גלוי לפניו באותה מידה, כך ששברגע שיש התגלות אור אלוקית עצומה על ידי מסירות הנפש של אסתר, מצב זה משתנה מעצם התקרבותם של עם ישראל חזרה, ועם התפילות והצומות של עם ישראל, במצב גילוי, אומה שכוחה אלא בפיה, אַל־תִּֽירְאִי֙ תּוֹלַ֣עַת יַעֲקֹ֔ב מְתֵ֖י יִשְׂרָאֵ֑ל אֲנִ֤י עֲזַרְתִּיךְ֙ נְאֻם־יְהוָ֔ה וְגֹאֲלֵ֖ךְ קְד֥וֹשׁ יִשְׂרָאֵֽל: (ישעיהו פרק מא פסוק יד)
  תולעת
   יעקב – משפחת יעקב החלשה כתולעת , שאין לה גבורה אלא בפיה ( רש”י )

   

  אורית מרטין תפילה לרכישה Online

  הניגון ‘ואפילו בהסתרה’ 

  השם ‘רבי נחמן מברסלב’ אינו מופיע רק בספרי חסידות ואמונה, אלא גם בפנקסי אקו”ם. רבים מדברי התורה של רבי נחמן זכו למנגינה, והפכו ללהיט שנכנס כנכס צאן ברזל באלבומי מוזיקה יהודיים. הרב ברוך חייט הלחין את ‘כל העולם כולו גשר צר מאד’, נעמי שמר הלחינה את ‘שירת העשבים’, ומלחינים אנונימיים את, ‘מצוה גדולה להיות בשמחה תמיד’, ‘אין שום יאוש בעולם כלל’, ועוד.

  לאחרונה, שיר חדש הולך ומתפרסם בעולם, והפך כיום ללהיט מספר אחת בעולם התורני. כפי הנראה, זהו השיר שזכה למספר הגדול ביותר של ביצועים (קאברים) בתוך הזמן הקצר ביותר בהיסטוריה היהודית. תוך פחות משנה השיר עובד לעשרות ביצועים, בנוסחים שונים, ממזרחי עד חסידי, מגרסאות שקטות ומרגשות ועד לגרסאות טראנס מקפיצות. ניגון קליט ומילים שנוגעות בנשמה, הובילו למצב שאין חתונה שהשיר לא מושמע בה ומרקיד את הקהל.

  הזמר יואלי קליין, יוצר הניגון, לא חלם שהשיר שהלחין למילים של רבינו נחמן מברסלב יהפכו ללהיט כל כך גדול.

   

  אורית מרטין ואפילו בהסתרה לרכישה Online

  המילים לקוחות מתוך הספר ‘ליקוטי מוהר”ן’,

  “אפילו בהסתרה שבתוך ההסתרה, בוודאי גם שם מלובש השם יתברך”.

  ליקוטי מוהר”ן תורה נ”ו

  כדי להבין את סוד ההצלחה של השיר, צריך להבין קודם כל את עומק המילים. כאשר התורה מתיחסת לקורות עם ישראל באחרית הימים, היא מתארת מצב של הסתר פנים (דברים ל”א י”ח): “וְאָנֹכִי הַסְתֵּר אַסְתִּיר פָּנַי בַּיּוֹם הַהוּא”. כולנו רואים ומרגישים היטב את הסתר הפנים הנורא הזה. אנחנו חיים בעולם חומרני שמשתלט עלינו, וכובש לנו את הרצונות, הדעת, השמחה וישוב הדעת. אויבי ישראל מרימים ראש, והכל נראה כמו בלגן, בלי השגחה של בורא, אכן – הסתר גדול. אבל הפסוק לא מדבר סתם על הסתר, אלא הוא כופל את המילה הסתר, ללמד שיש פה הסתר כפול: “ואנכי הסתר אסתיר פני ביום ההוא”. פירושו של דבר שההסתר יהיה כל כך חזק, עד שהאדם עצמו אפילו לא ידע לאבחן כי הוא מצוי בהסתרה.

  משל לדבר: כשילדים משחקים מחבואים ואחד מהם מתחבא, ידוע שצריך לחפש אחריו, ואז זה נקרא שהוא נמצא בהסתר; אבל אם אף אחד מהילדים לא יודע שהוא משתתף במשחק, אז עצם הסתרתו נמצאת בהסתר, כלומר אפילו לא יודעים שצריך לחפש אחריו וזהו זה הסתר כפול ומכופל. כך הוא הקשר של העולם עם בוראו – אנחנו לא ממש מרגישים בכלל שהקב”ה נסתר מאיתנו. אבל הסוד והנחמה הגדולה, שאפילו בהסתרה, ואפילו בהסתרה שבתוך ההסתרה, גם שם נמצא השם יתברך. אפילו מי שעומד בשעת מצוקה וצער, במצבים הקשים ביותר, גם שם נמצא איתו הקב”ה, מכוון אותו ומדריך אותו. מילות נחמה כאלה מאד נחוצות מאוד בדור הזה, ולכן הן הצליחו לגעת בליבם של אלפי יהודים.

  בזמן כתיבת השיר והלחנתו, צץ בפני יואלי קליין וחבריו עלון שבת, ובו הופיעה שורה נוספת: ‘גם מאחורי הדברים הקשים העוברים עליך – אני עומד’. וכך הצטרפה לה גם השורה הזאת לחלקו האחרון של השיר. המסר שלה קשה, אבל אנשים מאד מתחברים למילים האלה. כל אחד עובר בחיים שלו מצבים קשים, והשיר הזה מצליח לנסוך בלבנו עידוד ותקוה – שאנחנו לא לבד, שהשם איתנו בכל מקום ובכל מצב, אוהב, משגיח, מגן.

  עוד מאמרים שיעניינו אותך

  אפיית מצות AI פסח שופרות מהדרין יודאיקה #יהדות #הלכה #תורה #תפילה #כשרות #חגים #קהילה #צדקה #מזוזה #ספרים_יהודיים שופר, שופרות, יודאיקה, שירותי דת, שופרות קלי תקיעה, נרתיק שופר, מעמד שופר, שופר איל, שופר קודו, שופר ראם, שופר מרוקאי, שופר תימני, שופר בבלי, שופר טבעי, שופר מעובד, שופר לא מעובד עמוד הבית בית מלאכה לייצור שופרות ומרכז מבקרים יחיד מסוגו בעולם. קול שופר ייצור שופרות כשרים לתקיעה.ביהדות השופר משמש לקיום מצוות כתקיעת שופר בראש השנה וביום הכיפורים, וכן הוא סמל לחירות בשנת היובל ובבוא המשיח, וככזה הפך השופר לסמל יהודי בכל העולם. מיני שופרות ...מחפש שופרות ? כנס עכשיו ! מגוון רחב של שופרות בכל הגדלים וכל הסוגים בהזמנה און ליין עכשיו באתר >>> ... כל הקונה שופר מקבל נרתיק לשופר במתנה. SALE SALE SALE מבצעים, המקום הכי טוב לשופרות, מעצמה של שופרות, אלופי השופרות, מקצועני השופרות, ייצור שופרות , בית מלאכה לשופרות, ייצור שופרות כשרים לתקיעה שופרות מהדרין יודאיקה #יהדות #הלכה #תורה #תפילה #כשרות #חגים #קהילה #צדקה #מזוזה #ספרים_יהודיים שופר, שופרות, יודאיקה, שירותי דת, שופרות קלי תקיעה, נרתיק שופר, מעמד שופר, שופר איל, שופר קודו, שופר ראם, שופר מרוקאי, שופר תימני, שופר בבלי, שופר טבעי, שופר מעובד, שופר לא מעובד עמוד הבית בית מלאכה לייצור שופרות ומרכז מבקרים יחיד מסוגו בעולם. קול שופר ייצור שופרות כשרים לתקיעה.ביהדות השופר משמש לקיום מצוות כתקיעת שופר בראש השנה וביום הכיפורים, וכן הוא סמל לחירות בשנת היובל ובבוא המשיח, וככזה הפך השופר לסמל יהודי בכל העולם. מיני שופרות ...מחפש שופרות ? כנס עכשיו ! מגוון רחב של שופרות בכל הגדלים וכל הסוגים בהזמנה און ליין עכשיו באתר >>> ... כל הקונה שופר מקבל נרתיק לשופר במתנה. SALE SALE SALE מבצעים, המקום הכי טוב לשופרות, מעצמה של שופרות, אלופי השופרות, מקצועני השופרות, ייצור שופרות , בית מלאכה לשופרות, ייצור שופרות כשרים לתקיעה רכישת שופר קניית שופר שופרות למכירה ייצור שופרות
  פסח

  חמץ ומצה

  קרא עוד »

  הירשמו לניוזלטר

  וקבלו חינם את מגזין שופרות מהדרין יודאיקה מאמרי התוכן במעגל השנה!

  אז למה אתם מחכים כנסו לחנות ותבחרו את מה שתמיד רציתם?

  יש לכם התלבטות? צריכים עזרה מקצועית? אנחנו כאן לכל שאלה.

  שופרות, שופר, שופר בבני ברק, שופרות בבני ברק, שופרות מהדרין יודאיקה , שופרות מהודרים, שופר מרוקאי, שופרות בהכשר הבד''ץ, שופר בהכשר הבד''ץ, שופרות לאירועים. פורים שופרות מהדרין יודאיקה